10 Adımda Bilgisayarınızı Hızlandırın !!

Bilgisayar hızlandırma için tek yol veya yöntem yoktur. Her yöntemi tek tek yavaşça denemelisiniz. Bunun için sizin de kolaylıkla bilgisayarınızda uygulayabileceğiniz bilgisayar hızlandırma yöntemlerini yazdık. Yavaş olan bilgisayarınızın nasıl maksimum performansta çalıştıracağınızı bu yazıyı okuyup öğrenebilirsiniz.

Kim istemez ki bilgisayarı canavar gibi çalışsın. Ama şöyle de bir şey var. Siz 1 GB RAM’a sahip olan bilgisayarda GTA 5 oynamaya kalkarsanız veya aynı anda bir çok işi yapmaya çalışırsanız bu bilgisayarda yavaşlamalar ve donmalar olması gayet doğal. Neyse lafı fazla uzatmadan yavaş olan bilgisayarınızı nasıl hızlandıracağımızı öğrenmenin vakti geldi de geçiyor.

Aşağıda hem kısa çaplı çözümler hemde uzun vadede işinize yarayacak bir çok çözüm sıralanmıştır. Aklınıza takılan konularda yorumlar üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1) Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Bazı programlar varsayılan ayarlarında kendini başlangıç uygulamaları arasına kaydederler. Mesela sype uygulamasını kurduğunuzda kendini otomatik olarak başlangıç programlarına kaydeder ve bilgisayar açıldığı sırada arka planda çalışmaya başlar. Bu programların bize zararı nedir ?

Düşünün 10 tane arka planda çalışan uygulama var ve bilgisayarınızı açar açmaz bunlar kendilerini başlatmaya çalışıyor ? Hem bilgisayarınızın açılış süresi uzar, ilk açıldığı sırada kısa süreli bir donma + yüksek disk kapasitesi kullanımı, yüksek cpu kullanımı meydana gelir . Hemde bu programları daha sonradan kapatsanız bile RAM’de daha il açılışında yer tuttuğu için yinede performansınızı olumsuz etkileyecektir. Bu progrmaları başlangıç programlarından kaldırıp, bilgisayarınızı yeniden başlatarak farkı sizde görebilirsiniz. Başlangıç programlarını nasıl kapatacağınız aşağıda gösterilmiştir.

  • Windows 7 > Win Tuşu + R > “msconfig” yazıp tamam deyin. Gelen pencerede Başlagıngıç Programları/Startup sekmesine gelin ve burada yer alan programlardan tiki kaldırın ve kaydedip çıkın.
  • Windows 8 ve üzeri > Ctrl + Alt + Delete > Görev Yöneticisi > Başlangıç Programları sekmesine gelin  burada yer alan programlardan tiki kaldırın ve kaydedip çıkın.

2) Arkaplan Programlarını Kapatın.

Yavaş çalışan bir bilgisayarın en temel sorunlarında biri de arkaplan programlarıdır. Zaman içerisinde yüklediğiniz ve kontrol etmediğiniz programlar açılış hızına ve bilgisayarı açtıktan sonra hızını yavaşlatır. Bu programları ya kaldırmalısın veya durdurmalısınız.

Bu programları direk olarak durdurmak işe yaramaz çünkü bilgisayarı kapattıktan sonra yeniden açınca bunlar tekrar çalışacaktır. Bunları kökte halletmek lazım.

  • İlk olarak arka planda çalışan programları görmek için CTRL + Shift + DEL tuşlarına aynı anda basın. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız CTRL + Alt + DEL tuşlarına nasın ve “Görev Yöneticisi“ni başlatıp “Başlangıç” kısmına tıklayın. Burada gördüğünüz gereksiz programların üstüne gelip sağ tık yaparak “Devre Dışı Bırak” tıklayın.
  • İkinci olarak ise çalışan programlardan artık gereksiz olduğu düşündüğünüz programları bilgisayar “Denetim Masası -> Programlar ” kısmında kaldırarak bilgisayarınızın yükünü hafifletin.

3) Boş Sabit Disk Alanı Bırakın.

Bilgisayar hızlandırmanın çokta bilinmeyen ama etkili bir yoludur kendileri. Sabit diskinizin en azından 3 GB üstü bir kısmının boş olduğunu garantileyin. Bu bilgisayarı kullanma esnasında RAM denilen kısmın daha rahat kullanılmasını sağlar. Daha doğrusu datalar bilgisayarınıza kaydedilirken bilgisayar boş alanlara daha rahat ulaşır.

 

4) Geçici Dosyaları Düzenli Olarak Silin

Bir bilgisayar programı çalışırken geçici dosyalar sabit diskte saklanır. Bu geçici dosyaların silinmesi bilgisayar performans artışına yardımcı olabilir.

Windows bilgisayarda ilk olarak Disk Temizleme aracını kullanmanızı önerebiliriz. Disk Temizleme aracı ile geçici dosyaları silebiliriz. Bu da bilgisayar hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Fakat bazen; Disk Temizleme ile her geçici dosya silinmeyebilir. Bunun için elle geçici dosyaları silebiliriz. Bunu da; “Başlat” menüsüne sağ tıklayın ve “Çalıştır” sekmesine tıklayınız. Sonra açılan kısma “%temp%” yazıp “Tamam” diyin. Bu kısımda yani temp klasörü içindeki tüm dosyaları silebilirsiniz.

5) Zaman Zaman Virüs Taraması Yapın.

Bilgisayarınıza düzenli güncelleme bir virüs programı kurarak bilgisayarınızı daha sonraki tehlikelerden de koruyabilirsiniz. Bilgisayarımıza bulaşan sinsi virüslerde kurtulmanın vakti geldi. Eğer bilgisayarınızda bir virüs programı yüklü değilse buradaki yazıdan en iyi virüs programlarını özelliklerini ve hangilerini olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu adımı kesinlikle atlamayın!!!

Ancak gerekmedikçe bu virüs tarayıcılarını kapatmayı unutmayın. Çünkü ciddi miktarlarda performans kaybına yol açar. Sadece sistemi taramak istediğiniz zamanlarda kullanın

6) Bilgisayar Temizleme İle Bilgisayarınızı Hızlandırabilirsiniz

Bilgisayar temizleme adımları ile bilgisayar hızlandırabilirsiniz. Bunun için özel yazılmış programlar bulunmaktadır. Bu programları aramanıza gerek yok yine şuradaki yazıdan bilgisayar hızlandırma için gerekli programı seçebilirsiniz. Bu programlar hem bilgisayarınızda yer alan çöp dosyalarını, tarayıcı ön belleklerini temizlediği gibi, disk optimizasyonu yaparak daha fazla performans almanızı sağlar. Youtube üzerinde bu programları kullanarak 20 FPS boostlayan oyuncuları görebilirsiniz.

 

7) Windows Güncellemelerine Önem Verin.

Bilgisayarımızda yer kaplamasın veya internet kotalı olduğunda bu adımı bilerek kapatabiliyoruz. Veya size güncelleştirmeler var diye uyarı geldiğinde sürekli olarak erteliyorsanız bunu yapmayın.

  • Tüm windows güncelleştirmelerinin en sonunun yüklü olduğundan emin olun.
  • Bilgisayarınızda internete giriş esnasında yavaşlamalar oluyorsa tüm tarayıcı eklentilerinin güncel olduğundan emin olun. Veya tarayıcı eklentilerini devre dışı bırakmanız da işe yarayabilir. Ne kadar az eklenti o kadar hız.

8) Sürücülerinizi Güncel Tutun

 

Bilgisayarınızın donanım sürücülerinin en son versiyonlarının yüklü olduğundan emin olun. Sürücülerin güncelliğini yitirmiş olması dolayısı ile bilgisayarın yavaş çalışmasın neden olabilir. Windows sürekli güncellendiği için sürücülerde bir noktadan sonra performans kaybetmeye başlıyor. İşte bunun önüne geçmek için mutlaka yazılımlarınızı, sürücülerinizi güncel tutun.

 

 

9) Bilgisayarın Temizliğine Önem Verin!

Bilgisayarın performansını etkileyen en önemli etkenlerden biride işlemcinizin tam kapasite çalışmasıdır. Eğer işlemciniz ısınırsa bilgisayarınızda gözle görülür derecede performans düşüşleri olacaktır.

Bu nedenle ortalama 3-6 ayda bir bilgisayarınızı temizleyin, tozlanmayı önleyin. Tozlanan bilgisayar içinde hem hava akımı düzgün gerçekleşmeyecek, hemde donanımlarınızın üzerine yapışan tozlar, donanımların hava ile doğrudan temas etmesini engelleyecektir.

Ayrıca yine senede bir olmak üzere termal macun bakımı yaptırmayı kesinlikle unutmayın.

10) Grafikleri düşürün!

Windows grafiklerini düşürerek, performansınızı doğrudan artırabilirsiniz.

  • Bilgisayarım > Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Performans > Ayarlar > Görsel Efektler

Yukarıdaki adresi takip ederek, windows’da etkin olan görsel efektlere ulaşabilir ve bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Son Çare: Bilgisayarınıza Format Atın.

Yukarıdaki adımların hiç biri bir sonuç vermediyse ve hala bilgisayarınız aynı hızda çalışmaya devam ediyorsa bilgisayarınıza format atmanız bir çözüm olabilir.

Bilgisayarı yeniden yükleme ile eski yazılımı ve eski sürücüleri aynen yükleyeceğiniz için bilgisayarınızın performansı artar ise bilgisayarın neden yavaş olduğunu anlayabiliriz. Bilgisayarınız format atıldıktan sonra hızlı çalışıyorsa bilgisayarınız da format atılmadan önce yazılım sorularının var olduğundan söz edebiliriz.

Bilgisayar hızlandırma adımları ile ilgili herhangi bir sorunuzu hemen sorabilirsiniz. Peki şimdi bilgisayarındaki performans artışınızı fark ettiniz mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir